Cookies
Deze website maakt gebruik van cookies om instellingen te bewaren en website-statistieken te verzamelen.
Als je hieronder op de knop "Cookies toelaten" klikt, geef je ons toestemming om deze cookies te gebruiken.

Wil je meer gedetailleerde informatie, gebruik dan de knop "Meer info".

We onderscheiden volgende types cookies, naargelang hun doeleinden:

 • Essentiële/ Strikt noodzakelijke cookies:

  Deze cookies zijn nodig om de website te laten functioneren en kunnen niet worden uitgeschakeld in onze systemen. Ze worden meestal alleen ingesteld als reactie op acties die door u zijn gesteld, zoals het instellen van uw privacy voorkeuren, inloggen of het invullen van formulieren. Ze zijn noodzakelijk voor een goede communicatie en ze vergemakkelijken het navigeren (bijvoorbeeld naar een vorige pagina terugkeren, etc.).
 • Niet-essentiële cookies:

  Deze cookies zijn op zich niet noodzakelijk om de website te laten functioneren, maar ze helpen ons wel een verbeterde en gepersonaliseerde website aan te bieden.
  • » Functionele cookies:

   Deze cookies stellen de website in staat om verbeterde functionaliteit en personalisatie te bieden. Ze kunnen worden ingesteld door ons of door externe providers wiens diensten we hebben toegevoegd aan onze pagina's.
  • » Analytische cookies:

   Met deze cookies kunnen we bezoeken en traffic bijhouden, zodat we de prestaties van onze website kunnen meten en verbeteren. Ze helpen ons te weten welke pagina's het meest en het minst populair zijn en hoe bezoekers zich door de website verplaatsen.
  • » Targeting / advertising cookies:

   Deze cookies kunnen door onze advertentiepartners via onze website worden ingesteld. Ze kunnen door die bedrijven worden gebruikt om een profiel van uw interesses samen te stellen en u relevante advertenties op andere sites te laten zien.

Wij gebruiken dus enerzijds onze eigen cookies en anderzijds cookies van zorgvuldig geselecteerde partners met wie we samenwerken.


Nog meer weten?

Kijk dan in onze uitgebreide Cookieverklaring en ons Privacybeleid .

Cookie image

Drie Concrete Stappen om te starten met Competentie- en Talentmanagement

Aan de hand van deze stappen met concrete tips, ga jij in je organisatie meteen gericht aan de slag met Competentie- en Talentmanagement!
Drie Concrete Stappen om te starten met Competentie- en Talentmanagement
Drie Concrete Stappen om te starten met Competentie- en Talentmanagement

Shana Cabus

26 maart 2024 • 10 min leestijd

Aan de hand van deze stappen met concrete tips, ga jij in je organisatie meteen gericht aan de slag met Competentie- en Talentmanagement!

In ons vorige blogartikel hebben we besproken waarom competentie- en talentmanagement zo cruciaal is voor het succes van een organisatie. Nu is het tijd om praktisch aan de slag te gaan en een aantal principes toe te passen in de dagelijkse werking van jouw organisatie. We delen graag drie concrete stappen die je kan nemen om de eerste stappen te zetten in competentie- en talentmanagement, gebaseerd op inzichten uit onze recente Lunch & Learn-sessie.

1. Start met het creëren van een gedeelde taal: Een competentiemodel en competentiewoordenboek

Het opzetten van een gedeelde taal rond competentiemanagement is essentieel voor een effectieve implementatie ervan binnen de organisatie. Een competentiemodel biedt een framework voor het identificeren en definiëren van de vaardigheden, kennis en gedragingen die belangrijk zijn voor succes in verschillende functies en rollen. Dit model kan worden ondersteund door een competentiewoordenboek, dat specifieke voorbeelden en beschrijvingen van elke competentie bevat. Op die manier zorg je ervoor dat iedereen hetzelfde begrijpt onder een competentie (betekent klantgerichtheid voor jou wel hetzelfde als voor mij?) en dat er transparantie is over het verwachte niveau (van een onthaalmedewerker verwacht je andere gedragingen op vlak van klantgerichtheid dan van een account manager).

Tips:

 • Organiseer workshops of trainingssessies om het competentiemodel en het competentiewoordenboek te introduceren aan alle medewerkers, in de eerste plaats de leidinggevenden.
 • Betrek belangrijke belanghebbenden bij het vaststellen en verfijnen van het competentiemodel en het competentiewoordenboek om draagvlak te creëren en input vanuit diverse perspectieven te verkrijgen.
 • Er zijn competentiemodellen en –woordenboeken te koop op de markt, zorg ervoor dat je een degelijk onderbouwd model aanschaft! WayFinders heeft ook een competentiewoordenboek te koop, neem contact op voor meer informatie.

2. Bepaal de rollen in je organisatie

Een duidelijk begrip van de verschillende rollen binnen de organisatie is een belangrijke volgende stap voor effectief competentie- en talentmanagement.

Identificeer de belangrijkste functies, posities en verantwoordelijkheden binnen de organisatie. Denk daarbij alvast ook na over functies die nu misschien nog niet bestaan, maar in de toekomst wel belangrijk zullen worden. Vind je het moeilijk om met deze oefening te starten? Vertrek dan vanuit de organisatiedoelstellingen en de visie: welke functies en talenten heb je in de organisatie nodig om deze visie te realiseren en doelen te bereiken?

Tips:

 • Grote organisatie? Bepaal dan eerst top down welke functies en rollen nodig zijn in de organisatie.
 • Bevraag vervolgens medewerkers en leidinggevenden om zicht te krijgen op de verschillende rollen en functies. In kleine organisaties kan je meteen via deze bottom-up manier zicht krijgen op de rollen.

3. Koppel de rollen aan een competentieprofiel

Eenmaal de rollen binnen de organisatie zijn bepaald, is het tijd om deze te koppelen aan specifieke competentieprofielen. Een competentieprofiel beschrijft de nodige en/of gewenste competenties voor elke rol, waardoor medewerkers duidelijke verwachtingen hebben en zich kunnen richten op het ontwikkelen van de juiste vaardigheden.

Tips:

 • Stel competentieprofielen op voor elke rol binnen de organisatie, waarbij je rekening houdt met zowel technische vaardigheden als soft skills. Baseer je hiervoor op het competentiewoordenboek en geef telkens duidelijk het niveau en specifieke gedragsindicatoren aan.
 • Zorg ervoor dat competentieprofielen regelmatig worden bijgewerkt en aangepast aan veranderende zakelijke behoeften en ontwikkelingen op de arbeidsmarkt.
 • Voer interviews of enquêtes uit met managers en teamleden om inzicht te krijgen in de verschillende rollen en hun bijbehorende competentievereisten.


Next Steps: Waarom deze stappen de basis zijn voor verdere actie

Door te starten met een gedeelde taal, rollen te bepalen en deze te koppelen aan competentieprofielen, leg je een stevige basis voor competentiemanagement. Dit biedt duidelijkheid en richting aan medewerkers, helpt bij het identificeren van ontwikkelingsbehoeften en biedt een framework voor prestatiebeheer en talentontwikkeling. Met deze basis kan je verder bouwen aan een cultuur van continu leren en groei, waarin medewerkers worden aangemoedigd en ondersteund om hun volledige potentieel te bereiken. Op basis van de rollen en competentieprofielen kan je bijvoorbeeld aan de slag met het uittekenen van carrièrepaden, gelinkt aan ontwikkelingsmogelijkheden voor medewerkers.

Klaar om de volgende stap te zetten in het versterken van competentiemanagement binnen uw organisatie?Neem contact op met ons team voor meer informatie over hoe we je kunnen helpen bij het implementeren van deze strategieën en het realiseren van jouw doelstellingen op het gebied van talentmanagement.

  Hier lieten we talent alvast floreren.

  Bij WayFinders staan tevreden klanten centraal. Onze expertise in competentie- en talent management stelt ons in staat om samen met onze klanten hun doelen te behalen en hun organisatie te versterken. We zijn trots op de positieve feedback die we ontvangen van onze klanten en blijven ons inzetten om hun werkgeluk en succes te waarborgen.

  Bekijk onze cases
  Drie Concrete Stappen om te starten met Competentie- en Talentmanagement

  Wij zijn WayFinders, gepassioneerde Talent Management Consultants.

  Wij zijn een team van ervaren professionals die weten hoe ze de klus moeten klaren. We doen dit op een no-nonsense manier, mét de nodige dosis humor. We streven naar topresultaten die de verwachtingen overtreffen en onze klanten blij maken.

  Ontdek ons verhaal

  Aline Neys

  Managing partner

  Maak kennis met de Challenger in ons team, die snel door de fluff heen kijkt, tot de essentie komt, duidelijkheid schept en kwalitatieve resultaten levert.

  Drie Concrete Stappen om te starten met Competentie- en Talentmanagement

  Thalia Van Geit

  Talent Management Consultant

  Maak kennis met onze gedreven enthousiasteling die hélder kan communiceren en authentiek een spiegel durft voor te houden. Ze biedt een mooie mix van een sterke intuïtie met een gestructureerde project management aanpak.

  Drie Concrete Stappen om te starten met Competentie- en Talentmanagement

  Shana Cabus

  Talent Management Consultant


  Aanschouw onze multi-inzetbare Speedy-Gonzalez. Shana houdt van onderbouwing, efficiëntie & kan goed procesdenken en brainstormen.

  Drie Concrete Stappen om te starten met Competentie- en Talentmanagement

  Laura Rypens

  Coach & Trainer

  Ontmoet onze expert in leren en ontwikkelen, re-integratie, veerkracht en welzijn op de werkvloer. Met haar luisterend oor, sterke visie op leren en doordachte aanpak gaat ze zorgzaam te werk.

  Drie Concrete Stappen om te starten met Competentie- en Talentmanagement

  Valerie Deweirdt

  Talent Management Consultant

  Ontmoet onze gedreven collega met een voorliefde voor alles wat te maken heeft met rekrutering, selectie en ontwikkeling. Met een rugzak vol ervaringen helpt ze je graag verder om talent management in jouw organisatie naar the next level te tillen.

  Drie Concrete Stappen om te starten met Competentie- en Talentmanagement